A projekt
A tervezett beruházások hozzájárulnak a 3 év alatti gyermekeket nevelő szülők munkaerőpiacra történő visszatéréséhez, ezáltal a foglalkoztatás növeléséhez, és bölcsődei ellátáshoz való jobb hozzáféréshez. A munkába visszatérő nők többsége a 3 év alatti gyermeke számára a bölcsődei környezetet találja megfelelő nevelési környezetnek.
A kisgyermekek számára a megfelelően modern, egészséges környezet elengedhetetlen mind az egészséges testi, mind a mentális fejlődésükhöz. A felújításon átesett intézmények korábban csekély mértékben voltak vonzóak, és ez a tény gyakran visszatartó erőként hat a munkába visszatérni szándékozó nők számára.
A Soproni Református Egyházközség és a Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata igyekszik mindent elkövetni annak érdekében, hogy a munkaerőpiacra visszatérő nők gyermeküket teljes biztonságban és színvonalas, jó környezetben tudhassák az idő alatt, amíg ők a munkaerőpiac aktív résztvevőjeként tevékenykednek.
A megvalósított beruházások hozzájárulnak a kisgyermeket nevelő szülők munkaerőpiacra történő visszatéréséhez, ezáltal a foglalkoztatás növeléséhez, és a bölcsődei ellátáshoz való jobb hozzáféréshez segítik a gyermekek napközbeni, színvonalas ellátása és foglalkoztatása útján.
A Soproni Református Egyházközség és az Önkormányzat részéről a megvalósítandó tevékenységek hosszú távú (legalább 5 éves) működtetése és fenntartása biztosított.
A projekt tervezésébe és kivitelezésébe kisgyermekellátás területén jártas szakember bevonásra került.
Sopron esetében a lakosságszám az elmúlt években dinamikusan növekedett az ausztriai munkavállalások okán, valamint a Kormány hosszú távú családpolitikája, a CSOK bevezetése, a kötelező óvoda 3, illetve 5 éves kortól, GYED-extra mind-mind olyan tényezők, melyek hosszútávon prognosztizálják az emelkedő gyermeklétszámot.
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a TOP-6.8.2-15 kódszámú felhívásra, célként jelölve meg a város és térsége foglalkoztatási fejlesztését, a jelen projekt így az ESZA típusú fejlesztésekhez is kapcsolódik.
A fejlesztés eredményeként a szolgáltatások hozzáférhetővé válnak, kiegyenlítődnek a területi különbségek.
A fejlesztéssel a befogadó-elvű nevelési gyakorlat megvalósítása megerősíti a beilleszkedési, magatartási nehézséggel küzdő, valamint a többi gyermekkel együtt nevelhető sajátos nevelési igényű gyermekek integrált/integrációs nevelését, illetve a HH/HHH gyermekek integrációját.
Csillag Családi Bölcsőde Hálózat, Soproni Református Egyházközség
Önállóan támogatható tevékenységek – Intézmény infrastrukturális fejlesztése
Felújítás
Az udvaron szabadidős programoknak lehetőséget biztosító tér kialakítása a cél. A tájolásból adódóan az udvar nagyon napos, nyári melegben a gyermekek számára nehezen biztosítható az árnyékos felület. Szükség van egy olyan fedett térre, ahol akár esős meleg időben, vagy napos időben is kint lehet tartózkodni a gyerekekkel, ahol foglalkozást lehet tartani. A fedett rész beton térburkolattal burkolt, rajta kerti padokat, asztalokat helyeznénk el a gyermekek részére. Az udvaron lévő téglaépülethez kapcsoltan alakítanánk ki a lábakon álló kerti tetőfelépítményt úgy, hogy a meglévő épülettel egy tető alá hoznánk a külső nyitott teret. A meglévő épületet kültéri játéktárolási célra használnánk.
A munkálatokhoz jogerős engedélyezési tervekkel és kivitelezési tervekkel rendelkezünk. A kivitelezési beszerzés folyamatban.
Napraforgó Bölcsőde, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata
Önállóan támogatható tevékenységek – Intézmény infrastrukturális fejlesztése
Eszközbeszerzés
Napraforgó Bölcsőde esetében bútorok és egyéb berendezési tárgyak (pl.: udvari játékok, utcabútorok, játéktároló), eszközök (pl.: fejlesztő eszközök) beszerzésére kerül sor.
Az eszközök beszerzése befejeződött, az eszközök leszállításra kerültek
A kivitelezés elérte a 100%-os készültségi szintet.
A Csillag Családi Bölcsőde esetében már október közepére elérte a kivitelezés a 100%-os készültségi szintet, a műszaki átadás-átvételre 2019. október 16-án került sor. A projekt keretében, a Csillag Családi Bölcsőde esetében a beszerezni kívánt eszközök leszállításra kerültek 2019.11.06-án.
A Napraforgó Bölcsőde esetében a 2019-ben az udvari eszközök leszállítására vonatkozó lefolytatott beszerzési eljárás eredményeként a kültéri eszközök leszállításra kerültek 2019.12.10-én. Az udvari pancsoló kialakítása és kültéri tárolók alapozása építési tevékenység került elvégzésre, a munkaterület átadásra került 2019.11.06-án, a kivitelezési munkálatok 2019.11.29-én lezárultak.